V médiích / In Media

SETKÁNÍ
Výstava tří autorů. Marcela Vichrová, Joškin Šiljan a Rosen Rašev
11.10.2018, 18.00 hodin

Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1

Bulharský kulturní institut a Muzeum naivního a marginálního umění v Jagodině v partnerství s velvyslanectvími Bulharské republiky a Srbské republiky v ČR vás zvou a výstavu Setkání, která překračuje hranice a spojuje talent Marcely Vichrové (Česká republika), Joškina Šiljana (Srbsko) a Rosena Raševa (Bulharsko).
Tým Bulharského kulturního institutu v Praze společně s Muzeem naivního a marginálního umění v Jagodině již dlouho chystá setkání tří autorů z různých míst – Bulharska, Srbska a České republiky. Umělce spojuje stále více oceňovaný a zmiňovaný naivistický styl výtvarného umění. Dílo Vichrové, Šiljana a Raševa jsou zároveň odlišné i velmi podobné, jelikož rozbíjí stereotypy. Inspirací jim je fantazie a svoboda projevu v umění.
Rosen Rašev se narodil, žije a tvoří v bulharském městě Vraca. Absolvoval na Výtvarném gymnáziu Ilija Petrova v Sofii. Je členem Svazu bulharských výtvarníků, nositelem řady ocenění. Má za sebou na desítky samostatných i společných výstav v Bulharsku a zahraničí. Jeho práce jsou majetkem muzeí, galerií a soukromých sbírek v Bulharsku, Srbsku, Belgii, Rakousku, USA, Řecku a jinde.
Joškin Šiljan se narodil v Pirotu v Srbsku. Žije a tvoří v Gardelici. Je členem Srbské asociace výtvarníků. Začal malovat v poměrně pokročilém věku – těsně před svými 35. narozeninami. Od té doby zvládl zúčastnit desítek společných i samostatných výstav. Pro jeho umění jsou charakteristické svoboda a spontánnost při výběru motivů a materiálů.
Marcela Vichrová se narodila ve Strakonicích. Vystudovala ateliér monumentální malby na UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Od roku 2004 pracuje v Národní galerii Praha. Účastnila se více jak padesáti samostatných a společných výstav v Čechách i ve světě. Její obrazy jsou majetkem desítek galerií a českých sběratelů.

Výstava potrvá do 2.11.2018.


Video k výstavě Pohádkář v Rabasově galerii Rakovník (leden-duben 2017)

Zahájení výstavy obrazů - Pohádkář - Marcely Vichrové ve výstavní síní Rabasovy galerie v Rakovníku 12. ledna 2017


 Vernisáž na Université de Lorraine v Nancy


K vernisáži výstavy TOČ.KOLO.TOČ - TOURNEZ MANEGE v Nancy, 29. 2. - 30. 3. 2016.

Článek o Týdnu české kultury v Nancy na webu Velvyslanectví České republiky v Paříži.

V rámci českého týdne k poslechu záznam multidebaty Student Around the World - République Tchéque na studentském rádiu Radio Campus Lorraine.


Český rozhlas Plzeň - Náš host, 7. 11. 2015

Rozhovor s Marcelou Vichrovou k výstavě TOČ.KOLO.TOČ v galerii Netopýr v šumavské obci Žihobce, která proběhla od 11. července do 30. září 2015.
Rozhovor s Marcelou Vichrovou k výstavě TOČ.KOLO.TOČ v galerii Netopýr v šumavské obci Žihobce, která proběhla od 11. července do 30. září 2015.
Zvukový záznam lze přehrát nebo stáhnout v archivu pořadu.








Alois Wokoun - Neafričanka malující africky (1/2002 Bulletin Společnosti přátel Afriky)

Alois Wokoun - Neafričanka malující africky (1/2002 Bulletin Společnosti přátel Afriky)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karlovarské noviny - Workshop u Vřídla, září 2001

















K výstavě v Avant Garde Art Gallery, Washington DC, USA, březen 2001

K výstavě v Avant Garde Art Gallery, Washington DC, USA, březen 2001 K výstavě Marcely Vichrové v Avant Garde Art Gallery, Washington DC, USA, březen 2001



Mgr. Jan Kotalík, Odborný pracovník Prácheňského muzea v Písku - O tvorbě Marcely Vichrové

(červenec 2000)

Mgr. Jan Kotalík, Odborný pracovník Prácheňského muzea v Písku - O tvorbě Marcely Vichrové














Současná česká ilustrační tvorba, Galerie výtvarného umění, Havlíčkův Brod, 1999